2012 Trafik Sigortası Fiyatları | En Ucuz Sigorta Hangi Şirkette?

trafik-sigortası-nedir-en-ucuzu-hangisidir2012 yılıyla beraber birçok şeye zam geldi. Vergilere, sigortalara, cezalara… Aslında devlete ödeyip de zam göremediğimiz birşey yok. Her sene zam yapmak adetten oluyor. 

Deprem sigortalarına da zam geldi 2012 yılında. Örneğin Kocaeli için sigorta primi metrekare başına 1.40 TL iken bu sene 1.47 TL’ye çıkmış durumda.

Trafik sigortasına fazla para mı ödüyorsunuz?

Zorunlu trafik sigortası fiyatlandırması şirketler arasında serbest olduktan sonra, bütün sigorta şirketleri arasında çok fazla fiyat farkları çıkıyor.

2008 yılında yürürlüğe giren serbest tarife uygulamasının alt ve üst limitleri 2011’de biraz daha genişletildi ve şirketler arası fiyat farkı arttı. 2012 yılında teminatların yükseltilmesiyle fiyatlar yine yükseldi.

2012 Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları:

Zorunlu Trafik sigortasında tedavi giderleri ile sakatlanma ve ölüm teminatı, 1 Ocak 2012 yılından itibaren kişi başına 150 bin TL’den 225 bin TL’ye çıkarıldı.

Kaza başına teminat miktarı da 1 milyon 50 bin liradan 1 milyon 575 bin liraya yükseltildi.

Minibüs (8-14 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 2 milyon 100 bin liradan 3 milyon 150 bin liraya çıkarıldı.

Otobüs (15-29 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına 6 milyon 525 bin lira, 30 ve üzeri koltuklu otobüsler için ise tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatları kişi başına 225 bin lira, kaza başına 11 milyon 250 bin lira olarak belirlendi.

Birden fazla sigorta şirketi ile çalışan herhangi bir acenteye gittiğinizde şirketlere göre aracınız için çıkaracağı trafik sigortası fiyatları çok farklı olabilir. Öyle ki, teminatları aynı olmasına rağmen fiyatlar arasında çok büyük farklılıklar oluyor.

Örneğin, İstanbul’a kayıtlı ve daha önce poliçesi olmayan özel otomobiller için Zorunlu Trafik Sigortası primi piyasada 256 TL ile 450 TL arasında değişirken, ticari otomobillerin sigorta primi 328 TL ile 850 TL arasında değişiyor. Kamyonetlerde ise fiyat aralığının 498-890 TL olduğu tespit ediliyor. Bu verilere göre özel otomobil sahipleri şirketler arası fiyat karşılaştırması yaptığında 2011 yılı için 194 TL’ye kadar tasarruf imkanına sahip oluyor. 

2012’de ise Zorunlu Trafik Sigortasına yaklaşık %5 zam getirildi.

Zorunlu trafik sigortalarında il ve araç türü, primi etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. İstanbul araç sahipleri trafiğe çıkabilmek için diğer bütün illerden fazla prim ödüyor. Prim zam oranları da benzer şekilde şehirler ve araç türlerine göre farklılıklar gösteriyor.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Arkadaşımda da aynı araç var ancak benden daha az sigorta ücreti ödüyor.” Bu noktada aracınızın hasarsızlık indirimi de devreye giriyor. Her şeyiyle aynı olan araçlar bile sürücülerinin yaptıkları hasar geçmişine göre  maksimum %20’ye kadar indirim alabilir veya çok hasarı olması durumunda tam tersi sürprim (fiyat arttırımı)  de alabilir.

 

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*