2013-2014 KYK Burs, Kredi, Yurt Başvurusu | www.kyk.gov.tr

Bu yazımda KYK başvuruları hakkında herşeyi, sorduğunuz bütün soruları da göz önünde bulundurarak değerlendireceğim ve bütün bilgileri paylaşacağım.

Bu yazının hazırlanmasında kurumun www.kyk.gov.tr internet adresindeki bilgilerden de yararlanılmıştır.

Bu Yazıda Bulacaklarınız:

En çok merak edilenler başvurular ne zaman başlar, kimler ne zaman başvuru yapar. Bu sorunun cevabını bulabilmek için sürekli içinde olmanız gerekir. Tarihler hiçbir zaman kesin olmuyor ama genelde aynı tarihler civarında dolaşılıyor. Ayrıca önceden bir duyuru verildiği için büyük ihtimal kaçırmıyorsunuz.

Kimler ne zaman bavuru yapar?kyk-kredi-burs-yurt-basvurusu-hakkında-bütün-bigiler

Ara Sınıflar:

Halen bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf (önlisans, lisans ve yüksek lisans) öğrencileri 2013-2014 başvuruları için  01 Temmuz – 04   Ağustos 2013 tarihleri belirlenmiştir.

Yeni Üniversiteye Başlayanların Yurt, Burs ve Kredi Başvuruları:
Aslında tarihini en kolay takip edebildiğimiz bu grup oluyor. Çünkü başvurular LYS tercih yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başlıyor. Bu sene Üniversiteyi Yeni Kazananların başvuruları 29 Temmuz 2013 tarihinde başlıyor.

www.kyk.gov.tr

Artık Yıl, Okulu Uzatan Öğrencilerin Yurt Başvuruları:

Üniversiteyi normal eğitim süresi içerisinde bitiremeyen öğrenciler için KYK burs ve kredi imkanı değil ancakYURT imkanı sağlamaktadır.

KYK yurtlarında kalan ve okulunu normal eğitim süresince bitiremeyen, artık yıl, öğrencilerinin başvuruları da 09-22 Eylül 2013 (22 Eylül 2013 dahil) arasında alınacak. Başvurular bağlı bulundukları yurt müdürlüklerince kabul edilecek.

Ek Yerleştirme ile Üniversiteyi Kazanan Öğrencilerin Başvuruları:

Normal tercih süreci sonrasında üniversiteye yerleşemeyen fakat sonradan ek yerleştirme ile üniversitelerin boş kontenjanlarına giren öğrenciler için KYK başvuruları alınacak. Ek yerleştirmelerin ardından bu süreç başlayacaktır.

Yüksek Lisans, Doktora, Ön kayıt ve Özel yetenek sınavı ile Üniversiteye Yerleşen Öğrenciler:
Bu öğrencilerin de başvuruları 09 Eylül-22 Eylül 2013 (22 Eylül dahil)  arasında KYK internet sitesinden (www.kyk.gov.tr) yapılacaktır.

Burs ve Kredi Başvuruları, Geri Ödeme Süreci İle İlgili Sorular ile Cevapları:

Soru: Vakıf Üniversitesi Öğrencileri KYK burs’undan yararlanabilir mi?
Cevap: KYK’nın burstan yararlanabilecek öğrenciler listesinde “Vakıf Üniversitesi öğrencileri” de belirtiliyor.

Soru:KYK Başvurularını kaçırınca ek süre verilir mi?
Cevap: Bu sene yoğun olarak sorulan sorulardan biri de buydu. KYK başvurularda sürekli problem çıkardığı için başvuruları uzatmak zorunda kalıyordu. Böyle bir problem çıkmadığı sürece kyk başvurularının ertelenmesi veya ek süre verilmesi gibi bir durum olmaz. Başvuru tarihlerini dikkatli takip edin ve kaçırırsam ek süre verirler düşüncesine kesinlikle kapılmayın.

Soru: Öğrenim kredisi çıktı nasıl iptal edebilirim?
Cevap: Başvurunuz sonucunda bir kredi kazandıysanız, bunu almaya başlamak için Kyk’nın istediği evraklar var. Eğer başvurunuzun iptal olmasını istiyorsanız zaten istenen belgeleri götürmemeniz yeterlidir.

Bazı önemli soruların cevaplarını ayrı bir sayfada inceledik:

Krediyi Aldıktan Sonra Yapılacaklarla İlgili Gelen Sorular:

Soru: Kredi borcum belirlendikten sonra KYK tarafından bana nasıl bir bilgilendirme yapılacak.
Cevap: KYK’nın size herhangi bir bildirim yapma yükümlülüğü yok. Çünkü kredi alırken noterde “Burs/Kredi Taahhüt Senetleri”ni noterde onaylatıp KYK’ya veriyorsunuz. Bu senette borcun nasıl ödeneceği verdiğiniz taahhütle belirlenmiştir. Borç ödeme zamanınız başlamadan önce kyk yükümlü olmadığı halde size normal posta yoluyla bildirim yapar ancak bu bildirimi alıp almayıp da borçları ödememeniz durumununda sorumlu siz oluyorsunuz.

KYK borç bildirimini almadınız, ne kadar borcunuz var?
Normal öğrenim sürenizin bitiminden itibaren 2 yıl sonra kredi aldığınız süre boyunca taksitli olarak bir ödeme planı uygulanıyor.

KYK borç bildirimini almadınız, ne kadar borcunuz var?

Kredi Borç ve taksitlerinizi www.kyk.gov.tr adresindeki “Öğrenim / KatkıKredisi Geri Borç Sorgulama” bölümünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca 363 87 70 numarasından Kredi Dairesi Başkanlığı Bilgilendirme Servisini arayarak da öğrenebilirsiniz.

KYK Katkı ve Öğrenim Kredi Borcu Nerelere Ödenir?
Kredi borçlarınızın taksitleri başladığı zaman T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden adınızı, soyadınızı, ve T.C.Kimlik Numaranızı belirterek ödemeniz gerekir. Taksitlerinizi tebligat beklemeksizin ödeme zamanı geldiğinde ödemekle yükümlü olduğunuzu tekrar hatırlatmak istiyorum.

Borçlarımı Erken Ödersem İndirim Alır mıyım?

Borçlarınızı ödeme tarihi gelmeden önceki bir tarihte ödemeye başlarsanız erken ödeme indirim hakkınız olur.
Okulunuzun normal eğitim süresinde bitirdiğinizde ilk 1 yılda borçlarınızı ödediğinizde %30 ve 2. yılda ödediğinizde %20 indirim alırsınız.

Kredi Borcu Taksitleri Zamanında Yatırılmazsa Gecikme Faizi Gelir mi?

Borçlarınızı normal taksit tarihlerinde ödemezseniz ve gününü geçirirseniz günlük gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı oranı şu an aylık %1.40’tır. Her sene değişebilir.

kyk-yurtlari-wwwkykgovtrBurs ve Kredi Almada Öncelik Tanınan Öğrenciler Kimlerdir?

 • Şehit çocukları,
 • Gazi çocukları,
 • 5510 sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları,
 • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler,
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Personel çocukları,(Burs hariç)
 • Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar,
 • Anne ve babası boşanmış olanlar (Burs hariç)
 • “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
 • İlk yüze giren öğrenciler (Yurt hariç) öncelikli olarak burs kredi almaktadırlar.

Bankaya Fazla Kredi Ödemesi Yaptım, Nasıl Geri Alabilirim?
Fazladan yapmış olduğunuz ödemeleri geri almak için KYK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekir. www.kyk.gov.tr adresinden almış olduğumuz “FAZLA ÖDEME İADESİ TALEP DİLEKÇESİ”ni banka hesap numaranızı da belirterek doldurmalısınız.
Dilekçeyi Buradan İndirin

Dilekçenin gönderileceği adres: Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No: 61 Cebeci – ANKARA

www.kyk.gov.tr

Kredi Borçlarımı Erteleyebilir miyim?
Normal şartlar altında kredinizi erteleyemezsiniz ancak bazı durumlarda dilekçe yazarak bunu 1 yıl süreyle ertelenebiliyor.
Bu durumlar:
Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların, Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması.

Ertelemenin yapılmayacağı mazaretler: Öğrenci olmak, askere gitmek, işsizlik
Borç Erteleme Dilekçesini Buradan İndirin
Dilekçeyi yine bir üst soruda belirtilen KYK’nın genel müdürlük adresine göndermeniz gerekiyor.

KYK Katkı ve Öğrenim Kredisi Borçlarının Silinmesi Gibi Bir Durum Var mıdır?

 • KYK’dan öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu olan kişiler eğer tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alacak durumdaysa
 • Kredi alırken veya aldıktan sonra vefat ettiyse  tüm kredi borçları silinir.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

36 Yorum

 1. medya sarı says:

  ve ben buraya uye olmak ıstıyorum cok guzl bılgılendırılıyo

 2. medya sarı says:

  ben de artık donem yanı donem uzatım nasıl burs alabılrım ama alamyacagımızı belırtmişler sadece yurt basvurusu yapabılır mışım

 3. recep bayır says:

  ben kyk yurduna başvurdum da nasıl iptal edebilirim

 4. oguzcan yıldırım says:

  kyk bursum var devam edıyor sıgortalı bır ıse parttıme olarak gırersem bursum kesılır mı ?

 5. tuba çiftçi says:

  ben öğrenim ve katkı kredisi alıyorum ama dönem uzattım acaba tekrar veriliyormu yada kesiliyormu

 6. tuba çiftçi says:

  ben öğrenim kredisi ve katkı kredisi alıyorum ama dönem uzattım acaba tekrar burs verilecekmi yada kesiliyormu

 7. mahmut demir says:

  slm mıllet ben burs ve yurt başvurularını kaçırdım dılekçe gondersem ankaraya cevap gelır mı yada sızın başka yontemınız varsa yazabılırmısınız saygılar

 8. sinem kaya says:

  ne zaman başvurulacak

 9. hasan çalışkan says:

  ben aradönemler için başvuru tarihinin erken olduğunu bilmiyordum bu yüzdende fazla takip edemedim haliylede kaçırdım bugün 12,0802012 bu tarihten sonra ek başvuru tarihi gelir m ?? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*