Bina İnşaat Ruhsat Harcı Alınacak mı? İstanbul  • Anasayfa
  • Bina İnşaat Ruhsat Harcı Alınacak mı? İstanbul

Van depreminin ardından İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı. Özellikle 1999 Marmara depreminden önce inşa edilen binalar için yenileme projeleri gündemde.

İstanbul Büyükşehir B.B. Kadir Topbaş bu süreci hızlandırmak için bir öneride bulundu. İskanı olan ancak geçmişte yapılan ve harçlarını yatırmış ve tamamlanmış binalardan birçoğu 1999 öncesi yapıldığı için risk taşıyor. Kadir Topbaş bunlardan harç alınmaması, bazı harçlardan muaf tutulması yönünde bir öneri sundu. Böylece bu kişilere maliyetlerde bir katkı olacak.5 katlı binanın yerine yapılacak binada sadece 2 kat için bina inşaat harcı isteniyor. Bu da 10 dairelik bir apartmanda imar harcı için 25 Bin TL’lik bir indirim demek oluyor.

Eğer ruhsat harçları ve iskandan gelen harçlar muaf tutulursa Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir kaybı olmuyor. Kayıplar ilçe belediyelerinin oluyor. Çünkü harçlar direk onları kasasına giriyor.

Kadir Topbaş da İstanbul’un kentsel dönüşüm sürecinde herkesin fedakarlık yapmasını istiyor. En başta da ilçe belediyelerinin. Buradaki amaç dönüşüm sırasında vatandaşın büyük harç masraflarıyla karşı karşıya kalmaması.
Bina İnşaat Ruhsat Harcı Alınacak mı? İstanbul ile Benzer Yazılar:

11 November 2011 Saat : 10:39
  YAŞAM

Bina İnşaat Ruhsat Harcı Alınacak mı? İstanbul Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

12 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  

Son Yorumlar