Canan Karatay Özel Diyeti Zayıflama Önerileri | Kilo Verme Yöntemi

canan-karatay-diyetiİdeal kilonuza ulaşmak için çok çaba harcıyorsunuz ancak ulaşamıyor musunuz? Verdiğiniz kiloları kısa sürede hemen geri mi alıyorsunuz?

Bütün diyet yöntemlerini denediniz fakat zayıflayamıyor musunuz?

Çok uğraşıp biraz kilo verdiniz ancak bunu koruyamıyor musunuz?

Bütün bu sorular ve daha birçoğuna cevap olarak Prof. Canan Karatay kendi geliştirdiği ve bütün diyet anlayışlarının dışında, farklı yaklaşımlarla yapılan bir diyetten bahsediyor.

Son Günlerin Popüler Özel Diyetinin Adı “KARATAY DİYETİ” 

Prof. Canan Karatay‘ın TV’deki açıklamalarından bazı örnekleri burada sunacağım. Bunlar benim önerilerim değildir. Sadece sayın profesörün verdiği bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Bunu yapıp yapmamakta zaten özgürsünüz. Belki size çok ilginç gelebilir ve bir de bunu deneyelim diyebilirsiniz.

Prof. Canan Karatay kalori kısıtlamasıyla kilo vermeyi deneyenlerin bu konuda başarılı olabileceğini ancak verdiği kiloları çok çabuk geri alacağını söylüyor. Özellikle gençler bu şekilde hızlı kilo veriyor fakat yine hızlı bir şekilde kilo alıyor. Aslında kilit nokta kilo vermek kadar verdiğimiz kiloları istikrarlı bir şekilde koruyabilmenin ve geri almamanın da önemli olduğudur.

Prof. Canan Efendigil Karatay yazdığı bir kitaptan bahsediyor. Yukarda bahsettiğimiz problemleri bu kitabında cevap veriyor.

Kitabın  adı “Karatay Diyeti

Bu kitapta belirtilenler gibi sağlıklı beslenme ile istediğiniz kadar kilo veriyorsunuz, dinçleşiyorsunuz ve en önemlisi verdiğiniz kiloda kalıyorsunuz.

Düşük kalorili beslendiğimiz zaman kilo verebiliyoruz ve zayıflayabiliyoruz. Aç kaldığımız zaman da mantıklı olarak zayıflayabiliriz. Bunun sebebi de bu gibi durumlarda salgılanan Leptin Hormonu.

Aç kalındığı zaman veya düşük kalorili beslenildiği zaman vücudumuz şöyle düşünüyor: “Bu vücut kıtlık moduna girdi ve benim elimde bulundurduğum enerjiyi en ekonomik şekilde harcamam gerekiyor.” Kişi uzun süre bu duruma devam edemeyeceği için bir zaman sonra  aç kalma durumundan bıkıyor ve tekrar yemeye ve daha fazla yemeye başlıyor.

Bu durumda beyin yine aynı mantıkla hareket ediyor ve vücudun ilerde tekrar “kıtlık moduna” girebileceği düşüncesini uygulayarak yediklerimizden fazla olanları ilerisi için saklıyor, depoluyor. Bunun ne anlama geldiğini zaten biliyorsunuz. Depolamak demek kilo artışı demektir.

Prof. Canan Karatay şu düşünceye karşı çıktığını belirtiyor: “Ben şu besini yedim ve zayıfladım.” Bunun tek başına yeterli olamayacağını söylüyor. Her şey sağlıklı, yeterli ve dengeli yiyince vücut zaten kendisini toparlıyor.

Piyasada birçok diyet kitabı satılmasına rağmen Prof. Canan Efendigil Karatay’ın “Karatay Diyeti” kitabı neden çok satanlar listesine hızlı bir giriş yaptı?

Kendisi bu kitabın diyet kitabı olmadığını belirtiyor, adının “Karatay Diyeti” konulmasını da okuyucuların ilgisini çekmemesi endişesine bağlıyor. Çünkü farklı bir isim kullanılsaydı şimdiki trendin dışına çıktığı için dikkat çekmeyecekti.

Karatay Diyeti kitabından ilginç noktalar

Kitabında döner kebabı yenebileceğini bile söylüyor. Ancak yanında ekmek, pilav ve patates yenmemesi gerekiyor. Salatasını, yanındaki közlenmiş domatesi biberi, cacığı yiyebiliyorsunuz. Ayran da içmenizi öneriyor.

Bir başka ilginç nokta, lahmacunu da kendi kitabında kilo vermeye çalışanların yiyebileceğinden bahsediyor. Hatta en sağlıklı besin olduğunu, içinde az miktarda olmasına karşın dengeli miktarda protein, sebze ve karbonhidrat bulunduğunu söylüyor.

Karatay Diyeti Yemek Kitabı ve ayrıca Karatay Diyeti kitabının genişletilmiş versiyonu da geliyor. Kitapta diyeti uygulayan kişilerden gelen binlerce teşekkür mektubundan da paylaşımlar olacak.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*