Elektrikli Araca Dönüştürme Maliyeti

Renault Fluence elektrikli aracMevcut otomobillerin tam elektrikli otomobile dönüştürülmesi için Sanayi ve Ticaret bakanlığı çalışmalara başladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık bahçesine kurulan elektrikli otomobiller için şarj istasyonunun açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Ergün Renault Fluence marka otomobili şarj istasyonunda sembolik olarak şarj etti ve  otomobille bir test sürüşü gerçekleştirdi. Bakan otomobilin içinde klima ve radyo sesinden başka bir ses duyulmadığını belirtti.

Bakan tarafından, otomobil  çok hızlı hareket edebilme özelliğine sahip olduğunu, gaza ani yüklenilmesi halinde yüksek hızlara ulaşılabildiğini ancak şu andaki hız sınırlamasından dolayı 135 kilometreden fazla hız yapılamadığı belirtildi.

Araç içerisindeki elektronik bir sistem sizin 135 km hızı geçmenize izin vermiyor.

Maliyete gelirsek 100 kilometreyi bir dizel araçta 25-30 liraya giderken elektrikli araçla 2,5 liraya gidebiliyorsunuz.

10-15 yıl içinde her 4-5 araçtan biri elektrikli araç olarak piyasada kullanılacak. Herkes kendi aracını evde de şarj edilebilecek ve maliyeti de  ev elektriği fiyatından olacak.

Elektrikli otomobillerde ÖTV de düşürülmüştü. normal araçlarda yüzde 37 olan ÖTV, elektirikli araçlarda yüzde 3 olarak belirlenmiş durumda. Bakan, bu araçların yaygınlaşması halinde bunun vergisinin arttırılmasına yönelik bir politikanın doğru olmayacağını belirtiyor.

MEVCUT ARAÇLAR, ELEKTRİKLİ ARACA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK.

Mevcut otomobillerin tam elektrikli otomobillere dönüştürülmesi için bir takım kurumlar çalışma yürütüyormuş ve bunun teknik ve hukuki altyapısını da hazırlanıyormuş.

Bu işlem için yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılacak dönüşüm işleminin maliyetinin ise 3-4 bin lirayı bulacağı düşünülüyor.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise elektrikli araçların evlerden ve işyerlerinden şarj olabileceğini ifade ederek, park alanlarında şarj olabilmesi için istasyonlar kurulacağını vurguladı. Aybar, aracın aküsünün firmaya ait olduğunu arabayı alanların Avrupa´da aylık 79 dolar kira bedeli ödediklerini Türkiye´de de rakamın önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade etti.

 

Buna Benzer Diğer Yazılar...

1 Yorum

  1. Rüstem Suloğlu says:

    İki a det citroen jumper minibüsüm var Antalya havaalanı apron içi çalıştırıyorum.
    Araçlarımı bende elektikliye çevirmek istiyorum.Nasıl ve nereden yardım alabilirim.
    Beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*