Glüten Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

Glüten normal insanlarda çok gerekli bir maddedir. Kötü bir yanı da, glüten aslında çölyak hastalığını başlatan ve ince bağırsağın mideye yakın olan üst kısımlarında toksik reaksiyonlara sebebiyet veren proteindir. 

Glüten Hangi Besinlerde Çok Bulunur?

Tahılgillerden; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahıllarda glüten proteini bulunur.

Örneğin yediğimiz ekmeğin, ekmek kıvamına gelebilmesi için glütene ihtiyaç vardır. Eğer olmazsa buğdaydan üretilen bir un istenen kıvama gelemez.

Ancak çölyak hastalarında glütenin, gliyadin olarak bilinen parçasına karşı ince bağırsaklarda toksik bir reaksiyon oluşmakta ve alınan gıdaların emilme özelliği glüten sebebiyle kaybolmaktadır.

Glütenin normal insanlarda birçok faydası vardır. Normal bir çocuk veya yetişkinin karbonhidratla rahat beslenebilmesi için glütene sürekli ihtiyaç vardır. En fazla tükettiğimiz ekmek buğdaydan yapılmaktadır ve hayati öneme sahip gıdalardan biridir. Bunu almadığımız zaman karbonhidrat ihtiyacımız azalabilir ancak çölyak hastalarında glütenin yerine geçebilen diğer maddelerle telafi edilebilir. Buğday, arpa, yulaf yerine mısır ve pirinci tercih edebilirsiniz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*