Görme Engelliler İçin Sesli Gözlük | Konuşan Göz Gidilen Yeri Söylüyor

Görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji daha. Gaziantep Üniversitesi ve KOSGEB’in kurduğu 4 kişilik ekip 6 yıllık bir çalışmanın ardından sesli gözü üretti. Kulaklıklı bir gözlük ve cep telefonu büyüklüğündeki alıcısıyla sesli gözlük görme engellileri istediği yere götürecek.

görme engelliler için sesli göz gözlük

Bu cihaz görme engellilere ortamı tanımlıyor, gideceği yeri tarif ediyor. Görme engelli kişilerin bulundukları ortamı sesli olarak algılamalarını sağlıyor. Engelli kişi, başını çevirdiği taraftaki kapıları, binaları, sokakları ve bunlarla ilgili bilgileri sesli gözlük ile duyabilecekler.

Sesli gözün kulaklı bir gözlük ve cep telefonuna benzer bir alıcıdan oluştuğunu oluştuğunu belirtmiştik. Alıcının çalışabildiği yerler de sesli göz vericilerinin yerleştirildiği kurumlar. Bu kurumlarda görme engelliler yolunu kolayca bulabiliyor.

Gaziantep Üniversitesi’nin çeşitli birimlerine ve tıp fakültesine uygulanacak ve devamında da Gaziantep’in binalarına uygulanacak.Türkiye’nin tüm kurum ve binalarına sistemin uygulanması mümkün.

Proje sorumlusu ve Ar-Ge uzmanı Kemal Karaoğlan iddialı. Şu an seri üretimine başlanan ürün dünyadaki benzerlerinden çok farklı. Tamamen Türkiye’ye ait özgün bir üretim. Maliyeti de oldukça düşük. Bir cep telefonundan daha ucuza mal ediliyor.

görme engelliler için konuşan gözlük

Buna Benzer Diğer Yazılar...

6 Yorum

 1. Yilmaz tasoluk says:

  Güzel bir sistem ama bilmek isetediğim bu sistem yalınız TÜRKIYE içinmi geçekli ? yoksa heryerde kullanıla bilirmi ? özellikle almanyada kullanılabilirmi kişinin yaşı önemlimi? ve olursa nasıl sayip olabilirim fiyatı ne? saygilarimla.

 2. kubilay says:

  istanbulda yoki

 3. işvan says:

  süper nirşeymişya:)

 4. sadık yalçın says:

  bu gözlügü nerden ve kaç tl ye alabiliriz

 5. cemil karataş says:

  bu konusan gozluk hakkında daha fazla bılgı almak ıstıyorum.fıyatını ve nereden temın edebılecegımızi ögrenmemiz mumkunmu.

 6. Furkan Xhelil says:

  Turkce dili haric baska bir dilde var mi bu gozluklerde, mesela arnavutca dili olabilir mi? ve bunun ucreti ne kadar?

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*