Görme Engellilere Ücretsiz Navigasyon Cihazı | Gören Göz Projesi

goren-goz-projesi-navigasyon-cihaziEngellilerin hayatlarını kolaylaştıran projelere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Görme engelli vatandaşlarımız için yeni bir cihaz geliştirildi. Ulaştırma bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen Gören Göz Projesi kapsamında navigasyon prensibiyle çalışan cihazlar görme engelli vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtılacak.

Cihaz sesli bildirimlerle görme engellilerin gidecekleri adreslere hızlı ve güvenli şekilde ulaşmalarını sağlayacak. Ayrıca bulunduğu yere en yakın eczane, hastane ve kamu binalarını da haber verecek. Varılmak istenen noktayı sesli uyaranlarla en kısa şekilde tarif edecek ve görme engellilerin hem gözü hem kulağı olacak.

Dünyada ilk olan projenin yazılımı tamamen Türk mühendislerin eseri. Üzerinde brail alfabesiyle QWERTY klavyesi bulunan cihaz hem telefon hem de bilgisayar gibi kullanılabilecek. Bluetooth özelliği de bulunan cihaz görme engellilerin belirledikleri noktalarda buluşmalarını da sağlayacak. Sistem kişiyi sesli mesajla uyarmakta ve “Mesajınız var!” şeklinde uyarı vermektedir. Basılan bir tuşa bir daha bastığınız zaman o mesajı sesli olarak da dinleyebiliyorsunuz.

İlk olarak pilot iller olarak seçilen İstanbul ve Ankara’daki görme engellilerin cihaz için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Cihazı almak için aranan şartlar neler:

 • 15 yaşından büyük olmak,
 • Bu cihazı kullacak kapasitede olmak,
 • İstanbul ve Ankara’da ikamet ediyor olmak.

İnternet üzerinden başvuru yapabileceğiniz bir adres de var:    Navigasyon Cihazı Kaydınız İçin Tıklayın

Buna Benzer Diğer Yazılar...

14 Yorum

 1. zehra karahan says:

  benim teyzem görmüyor ne zaman mersine gelir

 2. erkan sönmez says:

  verilen sözler tutulmadı.siteyide kapattınız bunca benim gibi mağdur olan arkadaşları umutlandırdınız.

 3. neslihan says:

  ben babam için başvuru yapmıştım bu zamana kadar cihazın gelmesi gerekiyordu ama hala verilen sözler tutulmadı kaç ay oldu site bile açılmıyor.. onca insanı umutlandırdınız madem dağıtım olmayacak bilgilendirme yapsaydınız cook ayıp ettiler çok….

 4. FatihS says:

  izmir de pilot iller arasında yer alıyor artık,
  ama başvuru durumunu sorgulayan ekran bile çalışmıyor artık.
  bu ay veya şubat ayında dağıtım olacak deniyor ama haydi hayırlısı bakalım

 5. baybars baybars says:

  bu cihazların dağıtılmasını bekleye bekleye artık meyve vermeye başladık. kış mevsiminde olduğumuza göre, bir hayli turunçgil var isteyen var ise gönderebilirim

  • özgül says:

   aynen öyle valla bekle bekle nereye kadar. proje deneme aşaması biz olduk deneme tahtası sabrımız ölçülüyo galiba…

 6. ayhan kotan says:

  bu proje deneme aşamasındadır bozuk yada kullanılmayacak durumda olan cihaz sözkonusu değildir, bundan dolayı yanlış bilgilendirme yapmayınız, bunun başvuruları doğrudan ankar ave istanbul il sosyal hizmetler müdürlüğüne yapılabileceği gibi toplum merkezlerinde de yapılabilir . gerekli olan evraklar özürlü sağlık kurulu raporu, nüfüs cüzdan fotokopisi ve bir ikametgah, cihazı kullanmaya engel olan ikinci bir özrünün bulunmaması ve görme ile ilgili olan özrünün %75 ve üzerinde olması fiziksel ve mental yönden problemi olanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak, şu an istanbul ve ankara olsa da tüm Türkiyeye dağıtıma kısa süre sonra başlancak, istabnul ve ankara dışında ikamet edip ama üniversiteye bu iki ilde devam eden görme engelliler de alabilirler.

 7. barış bilgin says:

  arkadaşlar benim dedem ankarada görme engelli cihaz için başvurusunu yaptırdık arkadaşlar projeden memnun kalınırsa bütün türkiyeye görme engellilerine ücretsiz olarak verilecek bu alet

  saygılar..

 8. mustafa doğan says:

  ankara ve istanbul ilk aşama için deneme bölgesidir. cihaz zamanla tüm türkiyede dağıtılacak. biraz geç olacak ama sizler daha düzgün ve hataları giderilmiş cihazlar alacaksınız. bizler ankarada ve istanbulda yaşayanlar olarak, hatalı cihazları alacağız. sonra cihazla ilgili web sitelerimizde, mail gruplarımızda, vs vs tartışmalar ve yorumlar başlayacak. cihazdaki eksiklikler ve hatalar talep olarak ilgili birimlere iletilecek. ve o hatalar ve eksikler düzeltilmiş olarak yeni cihazlar siz ankara ve istanbul dışında yaşayanlara dağıtılacak. ve bizler kesinlikle yeni cihaz alamayacağız. kaybı veya bozulması halinde bile yeni cihaz verilmeyecek çünkü. bizler hatalı ve eksik haliyle kullanmak zorunda kalacağız cihazları. bu nedenle ankara ve istanbul dışında yaşayanlar geç olsunda güç olmasın temiz olsun mantığından yola çıkarak biraz daha sabırlı olsunlar. 12 yaşındaki kardeşinize şimdilik o cihaz verilmeyecek. zira 15 yaşından büyük olmak şartı var. daha ayrıntılı bilgiler için,
  http://www.shcek.gov.tr
  adresinden ilgili duyuruyu okuyup başvuru yapabilirsiniz. bu sitede yer almış olan bir haberdir sadece. bu site buraya yorum yaptınız diye size cihaz gönderemez. veya takip yapıp sizi bilgilendirmek zorundada değildir. ancak burayı siz takip edin. mademki konu açılmış, gelişmelerde burada konuşulabilir.

 9. yalçın yılmaz says:

  ya bursaya verilmicekmi?ben yüzde 96 görme engelliyim:bursada dağıtılınca bana meyl atarmısınız uyarı için.teşekkürler.

 10. zelihaozgul says:

  benım annem gaziantepte yasıyor şimdı ankara ızstanbula varda benım anneme gondermıyecekmısınız

 11. mithat kurnaz says:

  kardeşimiz için bu görme engellli kendisii bizde buu cihazıı kullanmak istiyoruzz kendisii 12 yaşinda adres etiler mahallesi 1450 sk /18/7 etimesgut

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*