İnşaat Ustalık Belgesi / Sertifika Başvurusu, Nasıl Alınır?

İnşaat ustalarından, işçilere kadar inşaat sektörüne uzmanlık sertifikası geliyor.

2012 Ocak ayından itibaren usta olmak ve işini iyi yapıyor olmak yetmeyecek. İnşaat sektöründe artık uzmanlık sertifikasına, belgesine ihtiyaç olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri inşaat inşaat dolaşıp uzamanlık belgesi soracaklar.

Kaç yıldır bu işi yaptığınız önemli değil bakanlık yeteneğe bakmayacak. Yeni yıldan itibaren herkesin ustalık belgesi olması gerekiyor.

Bu belgeyi de müteahhitler verebilecek. Ustalık sertifikaları 2015 yılına kadar geçerli olacak. İsteyen inşaat ustaları bakanlığın açacağı kurslara katılacaklar. Başarılı olanlar da Mesleki Yeterlilik Sertifikası alacak.

Kurslara meslekte en az 1 yıl çalışmış olanlar başvurabilecek. 192 saat eğitim alacaklar, daha sonra da hem teorik (yazılı) hem de pratik sınav yapılacaklar. Başarılı olanlar da ustalık belgesini alacaklar.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Buradaki bilgiler yorum yapan bir arkadaştan temin edilmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Kendi yaptığı işlemleri ve gerekli belgeleri bize anlatmış. Diğer başvuracaklara da yardımcı olması açısından aşağıda paylaşıyorum.

Ustalık Belgelerini Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Veriyor,

İstenen belgeler:

 • Mütahitten 16.12.2010’dan önce çalıştığına dair kaşeli-imzalı yazı,
 • SGK müdürlüğünden döküman
 • Sağlık Raporu
 • İkametgah
 • 2  adet resim ve kimlik fotokopisi

bütün belgeleri hazırladıktan sonra İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

41 Yorum

 1. Emrullah efe says:

  Yani illaki kursa gitmekmi gerekiyor bu belgeyi almak icin ya vakit yoksa kursa gitmeye nasil olucak bu kurs isi

 2. Emrullah efe says:

  Ben seramik ustasiyim yaklasik 19 yildir bu isi yapiyorum tesekurler

 3. derviş dilsiz says:

  20sene inşaat ustasıyım ustalık belgesi nasıl alacağiz sıva alçı montalama ısıyalıtımı ustasıyımhepisine ayrı ayrı belgemi alacağiz

 4. nevzat karakoyun says:

  Biz bu ustalık belgesi nerde ve nasıl alabiliriz bize
  Bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok seviniriz SAYGILAR

 5. canip tepeli says:

  bayacı belgesi nasil alabilirim

 6. ercan koca says:

  slm arkadaşlar ben geçen hafta aldım öncelikle 1adet resim sgk hizmet dökümü ,çalıştığın yeri kaşesi son olarakta halk bankası 119koduna 20 tl ücret yatması gerekiyor bu belgelerle çevre ve şehircilik bakanlıgına baş vurmaları gerekiyor not buşekilde yanlız 5yıllık geçici ustalık belgesi veriyorlar saygılarımla.

 7. özcan yerlikaya says:

  verılmıs olan bılgıler ıcın tesekkur ederım bır fırmada ıse baslayacagım sıvacılık ıslerı yapıyorum fakat yenı bır fırmada ıse baslayacagım fakat ustalık belgem olmadığı ıcın baslayamıyorum.bu nedenle bu belgeyı en kısa zamanda nasıl temın edebılırım daha once calısmıslıgım uzun zamandan berıdır var.fakat uzuzn surelı ıslerde calısmadım ama hıc bosda kalmadım bu ıslerı devamlı yaptım sımdı sertıfıka almam lazım bu nedenle mutahıtlerden belge alınıyor bu nasıl alınacak mutahıt nasıl vercek hangı sartlarda vercek yanında calısmız olmam gerekıyormu daha onceden saygılarımla cevabınızı beklerım

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*