İnternetten Justin TV ile Lig TV Maçlarını İzlemek Yasal mı?

lig-tv-internetten-maç-yayını-yasal-boyutuİnternete TV yayınlarını aktaran birçok site var ve bu işin yasal boyutundan biraz bahsetmek istiyorum. Özellikle Lig TV ve DigiTurk‘te yayınlanan maçlarda bu olayla sık karşılaşıyoruz.

İnternetten Lig TV maçlarını izlemek isteyen kişiler hiç düşündüler mi bu yaptıkları yasal mıdır? İşin sonucunda kim zararlı çıkacak.

Lig TV ve DigiTürk gibi kanallar maç yayınlarını yapmak için büyük meblağlar ödüyorlar ve bunun suistimal edilmesini, kazançlarına balta vurulmasını elbetteki istemiyorlar. Birçok internet sitesi sahibinin bu iş yüzünden davalık olduğunu unutmayın. Ödenecek tazminatlar da az bir miktar falan değil. Gayet yüklü cezalar gelebiliyor.

İnternetten Canlı Maç Yayını Nasıl Yapılıyor?

justintv-internetten-maç-yayınıJustin.tv  diye bir site var bilirsiniz. Bu siteye Lig TV ve DigiTurk aboneleri canlı yayınları aktarabiliyorlar. Bu sayede internet sitelerinden birçok ziyaretçiye maç izleme imkanı sunuyorlar. Bir nevi onların televizyonu oluyor bu ekranlar. Reklam koyabiliyorlar, yayını kontrol edebiliyorlar.

Bu sitelerin mahkeme kararı ile engellendiğini de görmüşsünüzdür. İlgili maç yayını yapan kanalların bu konuda ciddi takipleri var. İnternetten Canlı Maç Yayını yapan sitelerin peşine avukatlar takılıyor.

Lig TV Youtube‘da yayınlanan maç görüntülerine bile izin vermiyor ve bunları sildirmek için her türlü girişimi yapıyor.

Canlı maç yayını yapan sitelere ceza verilebilir ancak akıllara bir soru gelebilir. Bunu izleyen kullanıcılara ne olacak peki? Onlar da suçlu mu?

Cezalandırma konusunda yayıncı siteye / yayınlayana ceza verilebilir ama izleyene ceza verildiğini bugüne kadar duymadım. Çünkü ilgili kanalın, şikayetini maçı yayınlayan kişiden yana yapacağı kesindir.Kanun Ne Diyor Bu Konuda?

Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71 inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır.

İnternetten izinsiz olarak maç yayınlamanın ya da görüntü vermenin cezası ne olur sizce?

1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası.

TCK’ya bakarsak internetten maç yayınını veya herhangi bir yayını  izleyen de tehdit altında görünüyor.

Madde 163 – (1) Otomatlar aracılığı ile sunulan ve bedeli ödendiği takdirde yararlanılabilen bir hizmetten ödeme yapmadan yararlanan kişi, iki aydan altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

digiturk-internetten-maç-yayını-yasal-boyutuJustin.tv sitesinden bahsettik. Bu site Türkiye’de zaten yasaklı siteler arasında. Kullanıcılar bu siteye DNS ayarlarını değiştirerek veya proxyden ulaşabiliyorlar.

Bazı kişilerden duyuyorum. En kötü ihtimal siteniz mahkeme kararı ile engellenir o kadar. Bu da belki kanalların iyi niyetinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü kanal haklı konumda ve istediğini yapabilir.

Konu dışında örnek vermek istiyorum. Teknobook.net’te önceleri bir yazı yayınlamıştım. Sadece aldığım ürünün ayıplı olduğunu belirttim ve firma aleyhinde olumsuz bir eleştiri yazısı yazdım. Birçok ziyaretçi bu şikayet yazısına geldi ve destek verdi. Dolayısıyla  firmanın müşteri sayısı da olumsuz olarak etkilenmeye başlayınca firmadan bana uyarı geldi. İnternet ortamında bu şekilde bir firmanın ticari itibarını zora sokacak bir yazı yazmam yasakmış. 5 tane avukat bağlamışlar peşimize mecburen kaldırdık yazıyı.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*