İntibak Yasası Zamları Nasıl Ödenecek? | Memurlar İçin İntibak var mı?

intibak-yasasi-ve-emekli-maaslariEmekli aylıklarındaki eşitsizlerin çözüm aşaması devam ediyor. Bakanlar kurulu intibak için Kanun Hükmünde Kararname çıkaracak.3 Kasıma kadar kararnamenin çıkması bekleniyor. Kararname çıkarılırsa emekliler Kasım aylıklarını zamlı olarak alabilirler.

Ancak şöyle bir durum da var. Zamlı aylıkların Kasım’da ödenmeye başlanması gibi bir ihtimal olsa da bütçeden gerekli kaynak 2012 yılı için ayrılmıştı. Yani 2012 Ocak‘ta ödenmeye başlanması daha büyük bir ihtimal.

İntibak Zamların Hepsi Birden mi Verilecek?

Hayır. Emekli intibak zamlı aylıklar yıllara bölünerek verilecek. Zamların birkaç yıl içine dağıtılmasının sebebi devletin bu düzenleme için yeterli kaynağı birden üretemiyor olması olabilir.

Şimdi akıllarda bir soru daha var. Emekli maaşları acaba milli gelir artışından da etkilenecek mi? Bazı görüşler emeklilerin zaten mevcut milli gelir artışına bir katkısı olmadığı için bundan pay almasına karşı çıkıyor. Ancak bazıları da şimdiki artışın geçmişte harcanan emeğin de payı olduğu görüşündeler. Yani 5 sene önce çalıp ekonomiye katkıda bulunan bir kişinin etkisi gelecek yıllarda da devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin sorununu çözecek çalışma sonucun kesin olarak emekli dernekleri ile yapılacak görüşmeler sonunda belli olacağını söyledi.

Önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi intibak yasasındaki çalışma ile ilgili Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında Başbakan Erdoğan çözüme ilişkin talimat vermişti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bütün emeklilerin 4 yıl içinde intibak ettirileceğini açıklamıştı. Buradan da anlaşılıyor ki emekli intibak zamları büyük ihtimal bir kerede verilmeyecek. Bakan 4 yıldan bahsettiğine göre 4 ayrı zam haline getirilebilir. Ancak bu düzenleme için girişimin kısa sürede başlamasını temenni ediyoruz. Ne kadar gecikirse o kadar sıkıntılı olacak.

Bazı emekli vatandaşlar belki diyebilir. Bu yaşa geldik, şimdiden sonra alsak ne olacak? Tabiki onları da düşüncelerinde haklı görüyoruz. Bu geçen süreç zarfında vefat eden vatandaşlar için takibat nasıl yapılacak bu da merak konusu. Karışıklık çıkmaması konusunda çalışmaların çok ince bir şekilde yapılması gerekiyor.

Türkiye Emekliler Derneği İntibak Hakkında Ne Söylüyor?

Emekli vatandaşlarımızı temsil eden en önemli kurumun cevabı herkes için önemli. TÜED emekliler için bazı taleplerde bulundu.

 • SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2000 yılından sonra mahrum kaldıkları milli gelir payları verilmeli.
 • Emekli aylığı bağlanırken kullanılan güncelleme katsayısı, aylıkların artırılmasında da kullanılmalı.
 • Çalışanlara verilen banka promosyonu emeklilere de verilmeli.
 • Sağlık hizmetlerine ulaşımın kolaylaştırılması memnuniyet verici. Ancak özel hastanelere gidişte alınan katkı paylarının emeklilerden alınmaması yerinde olur.

Tekrar hatırlatmakta yarar var emekli intibak yasasından pay alacak kişilerin 2000 yılı öncesinde emekli olması gerekiyor. Eğer sonrasında emekli olduysanız bu haktan yararlanamayacaksınız.

Ayrıca memur emeklilerinin de kapsam dışında olduğunu belirtmek isterim. Onların emekli aylıkları farklı bir sistemle hesaplandığından maaş farklılığı oluşmuyor.

 

 

Buna Benzer Diğer Yazılar...

3 Yorum

 1. arif aygör says:

  2000 yılına kadar olan farklar nasıl olacak?

 2. ismail düşel says:

  01-01-2001 tarihinde 6340 günden emekli oldum halen 831 tl artı 28 tl ek ücretle birlikte 860 tl emekli aylığı alıyorum şimdi bana intibaktan fark verilmeyecek bunasıl bir yasa yapmak anlamadım hiçbir yerden yeterli bilgi alınamıyor hiçbir söylenen inandırıcı değil

 3. mustafa aydamak says:

  llah korkusu yok .belkide başbakanın dediği gibi balkan ülkelerine,afrika ülkelerine hatta kıbrıstamasum kanı dökenkomşiye gitti bizim haklarımız

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*