İstanbul’da Yıkılacak Hastaneler | Kentsel Dönüşüm Projesi

kentsel dönüşüm yasası nedir

Kentsel dönüşüme hazırlanan İstanbul’da hergün 10binlerce kişinin tedavi olduğu hastaneler de yıkılacak. Hem de 1 ay içerisinde. İlk sağlık müdürünün açıkladığı listede Taksim İlk Yardım, Şişli Etfal, Göztepe Eğitim ve Araştırma gibi hastaneler de var.

İstanbul’da yeni yıl ile birlikte sağlıkta yeni bir dönüşüm başlayacak. İstanbul’un çok da yakında tanıdığı büyük hastaneler bir bir yıkılacak.

 

Okmeydanı, Göztepe, Şişli Eğitim Araştırma, Taksim, Kartal Lütfi Kırdar büyük hastaneler olmasına rağmen deprem açısında sıkıntılı oldukları için yıkılacak ve yeniden yapılacaklar.

Deprem riski taşıyan hastanelerin yıkılması için çok da uzun bir süre yok. İlk sağlık müdürlüğü 1 ay içerisinde yıkıma başlamayı hedefliyor.

Yeni yıl ile birlikte şehir merkezinde pek çok hastane yıkılacak ve yeniden yapılacak ya da başka yerlere taşınacak.

Örneğin Taksim İlk Yardım Acil Servisi yoğun bir şekilde hasta trafiği aldığı için buradaki hastalar 2 yıllığına Gümüşsuyu Araştırma Hastanesine yönlendirilecek.

Şişli Etfal Hastanesi Seyrantepe’ye taşınıyor. Mevcut yerde sadece çocuk polikliniği kalacak. Yıkılan hastanenin yerine ne yapılacağı ise net değil.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün hedeflerinden biri de hastane kentler kurulması. Adresler de belli. İkitelli, Bakırköy ve Süreyya Paşa’da her kompleksin içinde 10’a yakın hastanenin bulunduğu hatta sağlık personelinin yaşayabileceği konutların da olduğu dev hastane kentler inşa edilecek.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün, yapıları özerk olan üniversite hastanelerine yıkılsın ya da yıkılmasın deme hakkı yok. Ama kurulacak dev hastane kentler için Üniversitelerden işbirliği çalışması istiyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*