Konut Sigortası Zorunlu mu? Poliçede Hangi Teminatlar Vardır?

konut  sigortası zorunlu muKonut sigortası neleri kapsar sorusu çok geniş kapsamlı bir sorudur. Risklere karşı verilecek teminatlar her sigorta şirketi tarafından ayrı olarak belirlendiği için konut sigortasının neleri kapsayacağı biraz da sizin isteğinize bağlı aslında.

Uzman bir aracıdan evinizin hangi riskler altında olduğunu, sigorta şirketlerinden hangi teminatları almanız gerktiğini öğrenebilirsiniz. Uzman kişi sizin risklerinizi tespit edip en uygun sigorta teminatlarını almanıza yardımcı olur.

Aslında kasko, konut, işyeri gibi her türlü sigorta poliçesini hazırlarken risklerinizi tespit edip ona göre sigortayı yaptırırsınız.

Uzman kişilere danışmadan yaptırdığınızda gereksiz teminatlara boşuna para vermek durumunda kalabilirsiniz. Örneğin eviniz bir tepede bulunuyor. Buraya sel sularının basması ihtimalinin çok zayıf kalmasına rağmen poliçenize bu risk teminatının eklenmesi sizi gereksiz yere ek maliyete sokar.

Türkiye’de konut sigortasının çoğunlukla tercih sebebi hırsızlık teminatıdır. Hırsızlıkların yaygınlaşmasıyla konut poliçeleri bu amaçla tercih edilmektedir. Sigorta şirketleri evinizdeki mobilyaların, değerli eşyaların çalınması durumunda konut sigortasıyla bunları teminat altına alır.

Konut sigortalarında deprem teminatı vardır. Grev, lokavt, kötü niyetli hareketler, terör, sel baskını, dahili su baskını, hizmet ve yardım teminatları da içerir.

Evinizde bir su borusunun patladığını düşünün. Konut sigortanız olduğundan bu durumla yüzleştiğinizde sigorta şirketi teminat limitleri kapsamında katlanacağınız maliyeti karşılar.

Evinizde değerli eşyalarınız varsa bunları da konut sigortası ile teminat altına alırsınız. Bütün bu istediğiniz risk teminatlarına karşılık ek prim ödersiniz. Belirlediğiniz limitlere göre de fiyatlar değişir.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*