Kurbanlık Hayvan Nasıl Olmalı, Özellikleri Nelerdir?

Kurbanlık Hayvanları Nerelerden Alabiliriz?

Kurbanlıkları belediyelerin denetlemediği yerlerden almamak gerekiyor. Toplu kurbalıkların satıldığı pazarların denetlemeleri yapıldığı için kurbanlık hayvanları buralardan almak gerekiyor.

Belediyeler tarafında tasdikli yerler, vatandaş için güvenli ve temiz oluyor. Kontrolünden emin olunamayan yerden kurbanlık hayvan almak paranızın boşa gitmesine de sebebiyet verebilir.

kurbanlık-hayvanların-özellikleri-nasıl-olmalı

Küçükbaş Hayvanların Sağlıklı Olduğunu Nasıl Anlarız?

İyi kurbanlık hayvanların tüyü parlak olur ve gösterişli olur. Baktığınız zaman gözünüzü çekmesi lazım.

Zayıf hayvanları ise yine tüylerinin bozuk, cansız olmasından anlayabilirsiniz.

Kurbanlık hayvan alırken hastalıklı olup olmadığını anlamakdaki diğer önemli nokta, sağlıklı hayvanlar doyduktan sonra yatar ve geviş getirir.

Hasta olduğu zaman ise aynı durumu gözlemleyemezsiniz. Oturur ve sürekli düşünüyormuş gibi bir görünümde olur ve geviş getirmez.

Hayvanın hastalığını gözlerinden de anlayabilirsiniz. İyi hayvanın gözleri adeta parıl parıl parlar. Hasta hayvanın gözleri ise gözleri sönük veya kapalı olur.

Hayvanlar genellikle vücut yapısından, duruşundan ve yürüyüşünden de anlaşılır ancak bunu normal vatandaşların anlaması zordur, ancak işin uzmanları anlar. Ya uzman biriyle kurbalık almaya gideceksiniz, ya da parlak, gösterişli hayvanları tercih edeceksiniz.

Küçükbaş Hayvanlarda Hangi Hastalıklarla Karşılaşabiliriz?

Bu hayvanlarda hastalık olduğu zaman bu büyük olasılıkla şap veya çiçek olur. Üreticiler de hayvanı besiye koyarken aşılarını yaptırır, şap çiçek veya olabilecek diğer hastalıkların aşılarını… Daha sonra satışa getirilirken veterinerler tarafından kontrol edilip rapor verilmeden geçmesine izin verilmez.

Kurbanlık alırken hayvanların sağlık raporlarını da sormayı ihmal etmeyiniz.

Hangi Hayvanlardan Kurban Olmaz?

Gözleri tam olacak, boynuzları kırık olabilir ancak 3te 1’i olması gerekiyor. Ayakları kırık olmayacak, hastalıklı olmayacak, hamile dişilerden de kurban olmuyor.

Hayvanın hamile olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu nedenle erkekleri tercih etmeniz öneriliyor.

kurbanlık-hayvanlarda-kuyruk

Kurbanlık Hayvanlarda Kuyruk Neden Önemlidir?

Kuyruğu ince, küçük olan hayvanların yağları vücutlarında oluyor. Kuyrukta birikmeyen yağa vücutta ratlarınıyor. Hayvanın kuyruğu varsa yağı kuyrukta toplandığı için vücutta yağ az oluyor.

Kurbanlık Hayvan Alırken Pazarlık Neden Önemlidir?

Bildiğiniz gibi Türkiye’de pazarlıksız birşey alınmaz. Satıcılar da müşterinin pazarlık yapacağını bildiği için fiyatlar normalden yüksek söyleniyor. Kurbanlık hayvanı satıcı 500 TL’ye satmak istiyorsa 575 diye söyler fiyatını. Ardından sıkı bir pazarlıkla fiyatta indirim olur ve asıl satılmak istenen fiyat olan 500 TL’de karar kılınır.

Pazarlıksız kurbanlık almamanızı öneriyoruz.

 

 

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*