Mangal Eti Nasıl Hazırlanır, Nasıl Terbiye Edilir?

İyi pişmiş ızgara yemek istiyorsanız terbiyeli ızgara et tarifini inceleyin.

Mangal Eti Nasıl Hazırlanır, Nasıl Terbiye Edilir?

Izgara Et Malzemeleri: 500 gram dana eti, 2 adet orta boy kuru soğan, 1 su bardağı süt, Yarım su bardağı zeytinyağı, Damak tadınıza göre tuz ve kekik..

Nasıl Hazırlanır:

Soğanın kabuklarını soyup rendeleyin. Derin bir kapta soğan rendesi, süt ve zeytinyağını karıştırın. Dana etini orta incelikte şeritler halinde doğrayın. Zeytinyağlı karışıma etleri ilave edin. Buzdolabında 1 saat terbiyelenmesi için bekletin. Dumansız ızgara ya da mangalda etlerin iki tarafını pişirin. Pişmeden iki dakika önce tuz ve kekiğini ekleyin. Kişi başına malzemeleri arttırabilirsiniz.. Afiyet olsun ! Püf Noktası: Etlerinizi mangalda pişiriyorsanız; ızgaraya yapışmaması için kuru soğanı ortadan ikiye bölün. Mangalın ızgarasını soğanla ovun. Bu sayede etleriniz ızgaraya yapışmayacaktır.

Mangalı nasıl yakarsınız, ne yapmak gerekli..

* Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp sulu kısmını ızgara teline sürerseniz etin ızgaraya yapışmasını engellemiş olursunuz.

* Çöp şişlerin yanmasını engellemek için iki-üç saat suda beklettikten sonra kullanın.

* Zamanınız kısıtlıysa eti önce mikrodalga fırında pişirebilir, sonra mangala atabilirsiniz. Mangalda işiniz hem kısa sürecek hem de etin içi daha iyi pişmiş olacaktır.

* Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz.

* Mangalda füme et yapmak istiyorsanız; eti mangalda yarı yarıya pişirin ve ateşten alın. Ateşe ıslak dallar yerleştirin. Eti tekrar mangala alın. Üzerine kubbe biçimli büyük bir kapak kapatın. Kapak dumanı hapsederek etin füme tadı kazanmasını sağlar.

* Mangalla işiniz bittikten sonra ızgaranın telleri hala sıcakken metal bir fırçayla kazıyarak yemek artıklarını çıkarabilirsiniz.

* Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün.

* Karidesleri şişlere uzunlamasına yerleştirin. Ateşe düşme ihtimalleri azalır ve daha az kıvrılırlar.

* Sebzelerin içinin iyice pişmesini istiyorsanız önce 3 dakika mikrodalgada pişirin. Üzerlerine zeytinyağ sürüp mangalda bir süre daha pişirin.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*