Pıhtı Atması Nedir | Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

pıhtı atması nedir, belirtileri tedavi yöntemiHareket etmenin her türlüsü faydalı. Oturduğunuz yerde elinizi kolunuzu hareket ettirmek, parmaklarınızı açıp kapatmak, uzun yolculuklarda otobüste saatlerce oturuyorsanız da ayaklarınızı bacaklarınızı ovuşturmak da hepsi faydalı. Hareketsiz kalmanın sakıncaları var.

Peki Vücudumuzu Hareket Ettirmezsek Ne Tür Sorunlarla Karşılaşırız?

Pıhtı Atması Nedir?

Uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkan Pıhtı Atması dünyada ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu sağlık sorunu Amerika’da yılda 300 bin kişinin ölümüne sebep oluyor.

Toplardamarlarda oluşan bir pıhtı oradan akciğere giderek insanları öldürüyor. Bu kadar tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen çok bilinmiyor.

Farkındalığı arttırmak için 16 tıp derneğinden oluşan güven platformu harekete geçti Pıhtı Atmasına dikkat çekmek için İstanbul’da bir araya geldi.

Ölüme kadar götürebilen bu hastalık toplardamardaki bir pıhtı ile başlıyor. Bu durumda kan akışı kısmen ya da tamamen duruyor.

Belirtilerine gelirsek. Bir bacak veya bir kol, birden bire şişerse, ödem oluşursa ilk akla gelecek rahatsızlık pıhtı atması oluyor.
Ağrıdan önce şişlik ortaya çıkıyor ve daha sonra da ağrı eşlik ediyor. Eğer Pıhtı Atmasının belirtileri dikkate alınmazsa pıhtı damar duvarından kopup kan akımıyla kalbe ve oradan da akciğere ulaşıp ölüme neden olabiliyor.

Uzun ameliyatlar sonra eski hareketli dönemine geç dönecek olan insanlar risk altındalar. Ailesinde böyle bir rahatsızlık geçirmiş olan varsa genetik risk altında da olabilirsiniz.

pıhtı atması nedirPıhtı Atması Neden Olur?

Sigara içiyor olmak, kilolu olmak, hareketsiz işlerde çalışmak bunları davet eden risklerin içinde.

Bilgisayar başında hareketsiz geçirilen saatler ve uzun süren uçak yolculukları da pıhtı atmasına yol açabiliyor.

Pıhtı atması her yaş grubuda görülebiliyor. Ortopedik ameliyatlardan sonra sporcularda da görülebiliyor.

Pıhtı Atmasından Korunma Yolları

Pıhtı atmasından korunmak için yapılması gereken, uzun süre hareketsiz kalmamak, aralıklarla kalkıp dolaşmak, baldır kaslarını çalıştırmak, yeterli sıvı almak, kilo vermek ve sigarayı bırakmak.

Riskin yüksek olduğu kişilerde ise ilaç tedavisi ve varis çorabı kullanmak hayat kurtarıyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*