Sahte Para Tespit Etme, Nasıl Anlaşılır?

sahte para tespit etme, anlamaBugünlerde en çok nakit para akışının gerçekleştiği mekanların kurbanlık hayvan satışı yapılan pazarlar olduğunu söyleyebiliriz.  Uzmanlar sahtecilerin vatandaşın canını yakabileceğini söylüyor. Önceki senelerden alınan tecrübelerle bu sene de pazarlarda sahte para olaylarıyla karşılaşmamız yüksek ihtimal.

Vatandaşın sahte para tuzağına düşmemesi için ne yapması gerekiyor. Hepsi yazımızın satır aralarında.

Pazarlıkların biri bitiyor diğeri başlıyor.  Kurban bayramına artık sayılı günler kaldı. Kurban pazarlarında da büyük hareketlilik yaşanıyor. Ancak bazı dolandırıcılar özellikle kurbanlık satışlarının yapıldığı yerlerde piyasaya sahte para sürmeye çalışıyor.

Temenniler satışların iyi olması ve kazançların yüksek olması yönünde. Ancak kalpazanlar kurban bayramı öncesi nakit para akışının yoğun olduğu kurban pazarlarını hedef seçiyor. Kurbanlık fiyatları geçen seneye oranla çok fazla değişmedi. Ancak yetkililer uyarıyor satıcılar son derece dikkatli olmalı. Bazı fırsatçılar pazarlarda bayram öncesi hayvan sahiplerinin tatsız durumlar yaşamasına sebebiyet veriyor.

Sahte paralar nasıl anlaşılır ?

SAHTE PARAYI GERÇEĞİNDEN AYIRT ETMEK İÇİN ARANMASI GEREKEN BAZI ÖZELLİKLER VAR:

  • Banknotta holografik şerit, folyo bulunmalı ve hareket ettirildiğinde içindeki simgelerin değişip değişmediğine bakılmalı.
  • Ön yüzde dokunulduğunda farkedilmesi gereken kabartmalar bulunmalı.
  • Yedigen motif içine gizlenmiş rakamın var olup olmadığına dikkat edilmeli.
  • Bir başka ayrıntı da emniyet şeridi. Sadece şerit değil aynı zamanda üzerindeki rakamın da görünmesi gerekiyor.
  • Gerçek parayı sahteden ayırt etmen için yapılacak işlemlerden bir diğeri de ışığa tutmak ve Atatürk portresi ile paranın değerini gösteren filigran var mı yok mu diye kontrol edilmeli.
  • Renk değiştiren şerit de paranın gerçek olduğunu gösteren işaretlerden bir başkası.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*