Sorumluluk Sınavları Yönetmeliği 2010-2011

sorumluluk-sinavlari-yonetmeligi-2010Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretimde kurumlarında “ortalama yükseltme” ve “sorumluluk” sınavlarında başarısız olan öğrencilere, başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girme imkanı tanıdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği gereğince, ortaöğretim kurumlarında ders kesimini takiben yapılan “Ortalama Yükseltme” ve “Sorumluluk” sınavları tamamlandı.

Yapılan değerlendirme sonucunda, az da olsa bir kısım öğrencinin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemediği anlaşıldı.

Genelgeye göre, bu nedenle 2009- eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere MEB’e bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınav döneminde; önceki yıllardan sorumlu olunan dersler ile alan değişikliğinden dolayı sorumlu tutuldukları derslerin yanı sıra, ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibariyle sınıf geçip geçemediklerine bakılmaksızın öğrenciler bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacak.

Sınava girilecek dersler, 16-20 Ağustos 2010 tarihleri arasında öğrenci velisi tarafından dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek.
Sınav programı, sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecek. İlgili yönetmelik gereği Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde gerçekleştirilecek bu sınavlar, gerektiğinde takip eden haftada da yapılacak. Gerektiğinde Cumartesi, Pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da sınav yapılabilecek, ancak aynı günde yapılacak sınav sayısı 3’ü geçmeyecek.

İkinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi sebebiyle 2009-2010 eğitim-öğretim yılı ders kesimi ve ortalama yükseltme sınavları sonu itibariyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerden bu genelge kapsamında yapılacak sınavdan yararlanmak isteyenler 13 Ağustos 2010 tarihi mesai bitimine kadar müracaat etmeleri halinde tekrar eski okullarına kayıtları yapılarak sınavlara alınacak.

Sınav takvimi yapılırken 2010-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumlarının dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Çubukçu, sınavların yürütülmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi bakımından okul müdürlüklerince öğretmenlere gerekli duyuruların yapılmasını istedi.Buna Benzer Diğer Yazılar...

33 Yorum

 1. Merve says:

  Merhaba
  Ben bu sene liseyi bitirdim manisa celal bayar üni. kazandım fakat 9. sınıftan sorumlu fizik dersim var sınava girdm 10 puan yüzünden kaldım ve mezun olamıyorum. Milli eğitim üniversiteyi kazanan ama tek dersten sorumlu olan öğrencilere bir sınav hakkı daha veriyormuş acaba bu senede verirler mi ?

 2. Duru says:

  Ben suan 10. Sinifa gidiyorum fakat bnm 9. Siniftan 3sorumlu dersim var ortalama sayesinde istedigin herhangi bi dersten o 3 sorumlu dersimi verebilecegim diye bi duyum aldim acaba dogrumu? Dogruysa 9. Sinif ortalamam 53,49 istedigim herhNgi bi dersten o 3 sorumlu dersimi verebilirmiyim ?

 3. umutcan says:

  Merhaba ben 10. Sinifim 9. Siniftan kalma alttan 3 dersim var. Ben subat ayindaki sinavlara giricektim fakat gecen gun e-okuluma girdigimde sorumlu oldugum dersler bolumune baktigimda ogrencinize ait ortalama yukseltme ve sorumlu oldugu ders bulunmamaktadir yaziyor. Ama benim alttan 3 dersm vardi bunlar acaba ortalama sayesinde silindimi yoksa benim o sinavlarimin gozukmesi icin okula dilekçemi vermeliyim? Simdiden tesekkur ederim…

 4. Ahmet Kaçak says:

  Selam ;

  Ben okulu bitirdim 9. sınıftan kalma 2 dersim var ve yaklasık 4 yıldır sınava girmiyorum okulu bu yıl bitirdim acaba o sınavları kaç kez girme hakkım var yada limiti varmı girmediğim takdirde kaydım silinebilirmi teşekkürler.

  • ADMİN says:

   E-okul sayfanda Sorumluluk sınavın var diye belirtilmiş mi? Ortalamayla da geçmiş olabilirsin. Sorumluluk sınavın yoksa zaten o sınavlara girmene de gerek yok. Son sınıflarda sorumluluk sınavı olduğu zaman 1 kere sınavlara girme hakkın oluyor ve buna ek olarak tek dersin kalırsa “tek ders sınavına“da girebiliyorsun

   • Ahmet Kaçak says:

    İşin aslı dünden beri e-okul sayfama girmiyor öğrenci bulunamadı hatası veriyor 1 hafta önce giriyordu okula gidip konuşcam , e-okul sayfamda vardı 9. sınıftan kalan 2 tane sorumluluk dersim gözüküyordu yani 12 . sınıfı bitirdim şimdi bu sınavlara girmek için tek hakkım mı kaldı ?

    • ADMİN says:

     Evet bu seneki sınav zamanı geçmediyse bir hakkın var. Eğer bunlardan birini geçip tek sınav kalırsa o zaman 1 hakkın daha oluyor. Tek ders sınavına giriyorsun.

     • Ahmet Kaçak says:

      Okulun resmi sitesine baktığımda eylül sınavları geçmiş ancak şubatta sınav var şimdi onlara girme hakkım varmı yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 5. emre yılmaz says:

  ben 11.sınıfım 12 ye geçtim.11. sınıftan 2 tane zayıfım kaldı sınavlarda veremedim 10. sınıftanda 1 tane sorumlulugum var toplamda 3 tane var .bu sorumluluklarla sınıfı geçebilirmiyim??

  • ADMİN says:

   Merhaba Emre,
   Ortalaman 2.5 üzeriyse geçebiliyorsun sanırım. Ancak bazı dersler var ki ortalamayla geçemiyorsun.Örneğin DİL ve ANLATIM gibi. Bunları okula sor. Eğer ortalaman 2.5 altıysa zaten sorumluluk sınavlarından geçmen gerekir.

 6. ADMİN says:

  3 ders için de sorumluluk sınavına girebilirsin. Lise son sınıf olursan ve tek dersin kalırsa sorumluluk sınavları haricinde ayrıca tek ders sınav hakkın da oluyor.

 7. esra yldmz says:

  bu tek sorumluluk sınav tarihleri ne zaman.admin.

  • ADMİN says:

   Okullara göre tarihleri değişebilir. Eylül ayı içerisinde yapılacağı kesin ama bir an önce okula gidip öğrenin tarihleri. Yoksa sınavı kaçırdıktan sonra üzülebilirsiniz.

 8. furkan says:

  ben bu sene okulu bitirdim ve de sakarya ünüversitesini kazandım ama alttan 2 dersim var biri siliniyo ama biri 5 puan yüzünden kaldı ne yapmalıyım bunla ilgili yeni bi kanun var mı bunları öğrenirsem sevinirim admin.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*