Tarımdan Para Kazanmak | Ne Ekilirse Kazanç Getirir?

Türkiye’de çok büyük bir kesim tarımla uğraşsa da artan nüfus ve azalan tarım alanları toprağa yapılan yatırımın önemini her geçen gün daha da artırıyor.  Üstelik küçük bir sermayeyle tarımdan para kazanmak mümkün. 

Tarımdan Para Kazanmanın Yolları

  • Tarımda karlı yatırım nasıl yapılır?
  • Hangi ürünler ekilirse kısa sürede para kazanılır?
  • Gençler için tarımda yeni iş fırsatları var mı?
  • Gençlere tarımda para var mı?
tarımdan para kazanmak
Türkiye tarımda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri ve nüfusun yaklaşık yüzde 10’u tarımdan ekmek yiyor.  Öncelikle dünya pazarını ve iç pazarı çok iyi incelemeniz gerekiyor. Öncelikle ne ekeceğinize karar vermek en önemli nokta. Bunu eğer iyi analiz ederseniz tarımdan para kazanmak mümkün.
İşin uzmanından bazı açıklamalar: Örneğin blueberry meyvesi. 20 sene Avrupa’dan Türkiye’ye getirildi. Halbuki Karadeniz’in dağlarında blueberry (yaban mersini) çok miktarda bulunuyor.  Avrupa’da çok değerli bir ürün. 10-20 Euro arasında satılan bir ürün.  Bunun gibi yeni ürünler de keşfedilebileceğini unutmamak gerekir.
Tomatillodan (meksika domatesi) bahsediyor işin uzmanı. Meksika’da çok tüketilen bir sebze. Meksika’dan Türkiye’ye getirmişler ve 10 senedir aynı yerde hiç birşey yapmadan her sene tekrar tekrar büyüyormuş. Yani sadece başta masraf yapıyorsunuz.  Bunun gibi tarımla uğraşanlara birçok garanti yöntem var.
blueberry ve tomatillo
Bir yöntem de fason üretim. Üretici bitkinin fidelerini size veriyor. Bunları yetiştirdikten sonra üreticiye satıyorsunuz. Tarla sizin de olmayabiliyor. Tarla kirası, işçilik ücretini ve fireleri düştükten sonra size ciddi bir miktar kar kalabiliyor.
Genç girişimciler tarımla uğraşmak istediklerinde devlet desteğini de alabiliyorlar.  Projenizi devlete sunuyorsunuz, incelemeler yapıldıktan sonra projeniz uygun görülürse size destek veriliyor. 200 bin-250 bin civarı küçük işletmelere verilebiliyor. Bunların  yüzde 50’si hibe, kalanı da uzun vadede ödenmek üzere kredi oluyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

2 Yorum

  1. filiz kavak says:

    aradığım şey bu değil ama yinede teşekür ederim güzel bir site

  2. halil oguz says:

    ne ekersek para kazaNIRIZ

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*